Wykonujemy i montujemy okna i drzwi * Nasze produkty są solidne, ładne i przystępne cenowo

TEL: +48605997221

Najważniejsze drzwi w budynku – wizytówka domu

Najważniejsze drzwi w budynku – wizytówka domu

Blog

Najważniejsze drzwi w budynku – wizytówka domu

Drzwi wejściowe to najważniejsze drzwi każdego budynku. Dobrze, aby były solidne, ciepłe, bezpieczne, wygodne, praktyczne i ładne, a przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne. Przy obecnej technologii produkcji drzwi wszystkie te aspekty można uzyskać choć w różnym zakresie cenowym i jakościowym. Przede wszystkim ważne są parametry techniczne ( materiał wykonawczy, izolacyjność termiczna, atesty, zamki, wyposażenie dodatkowe). Kolorystyka i wzornictwo nie stanowią większego problemu.


Solidne drzwi to drzwi wykonane starannie z dobrej jakości materiałów. Na rynku drzwi wejściowych są do wyboru drzwi z drewna, aluminium, stali lub z PVC. Dla uzyskania lepszych parametrów cieplnych oraz efektów wizualnych wykorzystuje się różne kombinacje tych materiałów. Każdy rodzaj drzwi wejściowych ma zalety i wady oraz zwolenników i przeciwników.
Drzwi z drewna są piękne, ekologiczne, ciepłe i trwałe. Mogą być wykonane z drzewa sosnowego, dębowego lub meranti. Solidne drzwi drewniane wyposażone są w wytrzymałe zawiasy, atestowane zamki i różnorodne okucia (klamki, pochwyty). Drzwi z drewna produkowane są na zamówienie, stąd charakteryzuje je indywidualizm i niepowtarzalny urok. Niestety nie są to tanie drzwi, jednakże biorąc pod uwagę jak rzadko wymieniamy drzwi wejściowe warto zainwestować w ciepłe, solidne i niepowtarzalne drzwi z drewna.

Wytrzymałe i lekkie drzwi z aluminium znajdują szerokie zastosowanie w budynkach wielorodzinnych. Aluminiowe drzwi zyskują coraz więcej zwolenników. Polecane są przy bardzo dużych gabarytach. Uzyskują coraz lepsze parametry izolacyjne, bogatą ofertę wyposażenia dodatkowego i wzornictwo. Cena zależy od zastosowanego profilu, przeszkleń i dodatków. Designerskie drzwi aluminiowe porównywalne są cenowo z drzwiami z drewna.
Drzwi stalowe są bardzo popularne i przystępne cenowo. Niestety mają niższe parametry izolacyjne, poza nielicznymi wyjątkami ( np KMT Supertherm 90). Produkowane są w typowych wymiarach więc łatwo je dopasować do typowych otworów. Niektóre mają skrzydła przystosowane do skrócenia.
Drzwi kompozytowe – drzwi produkowane w kombinacji materiałowej o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych (Ud już od 0,60 ), odporne na wilgoć i trudne warunki klimatyczne. Drzwi te mogą być wyposażone w nowinki technologiczne np. elektronicznie sterowane szkło ze zmienną przeziernością albo podświetlane skrzydło. Drzwi kompozytowe do budynków pasywnych nie wymagają zadaszenia.
Nowością są drzwi drewniano – aluminiowe pozwalające cieszyć się naturą i pięknem drewna, a z drugiej strony zabezpieczone od zewnątrz trwałym odpornym aluminium.
Wejściowe drzwi dobrane powinny być do stylu i wielkości budynku. O ile styl można zmienić na etapie wybierania drzwi to wielkość zaplanowanego i wymurowanego otworu określa gabaryty drzwi dużo wcześniej. Zalecana szerokość drzwi wejściowych to minimum 90 cm. Drzwi o niestandardowych wymiarach są za dopłatą, ale znaczące dopłaty dotyczą dużych i nietypowych wymiarów.
Czy drzwi otwierane będą do wewnątrz czy na zewnątrz budynku zależne jest przede wszystkim od ilości miejsca za i przed drzwiami.
Wybierając drzwi wejściowe warto pamiętać, że szyba w skrzydle, boczne i/ lub górne naświetla dodatkowo doświetlają wnętrze holu i podkreślają charakter budynku.