Wykonujemy i montujemy okna i drzwi * Nasze produkty są solidne, ładne i przystępne cenowo

TEL: +48605997221

Okna dopasowane do potrzeb

Okna dopasowane do potrzeb

Blog

Okna dopasowane do potrzeb

Oferta stolarki okiennej na rynku jest szeroka i zróżnicowana. Elementem decydującym jest obecnie współczynnik przenikania ciepła. Równie ważne są: materiał z którego wykonano okna, kształt i budowa profilu okiennego, kolor i cena.

Jaki współczynnik przenikania ciepła dla okna?
Przede wszystkim powinien być zgodny z wymogami i ustalony dla konkretnego okna, oznaczony symbolem Uw.
Według obecnych wymagań współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych to 1,1 W/(m²•K), a od roku 2021 będzie wymagany 0,9 W/(m²•K). Wyższe parametry dotyczą okien dachowych – obecnie 1,3 W/(m²•K), od 2021 roku 1,1 W/(m²•K). Okna energooszczędne mają współczynnik na poziomie 0,8 do 0,9 W/(m²•K). Okna pasywne mają współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,8 W/(m²•K).
Izolacyjność cieplna okna to izolacyjność ramy okiennej i pakietu szybowego, ramki dystansowej i różnych nieszczelności. W oknach energooszczędnych pakiet szybowy ma trzy tafle szkła. Izolacyjność cieplną w oknie poprawiają ciepłe ramki dystansowe (międzyszybowe).
Deklarowane przez producentów okien wartości współczynnika Uw dotyczą konkretnego okna tzn wybranego profilu okiennego, wymiarów, pakietu szybowego i konkretnej ramki międzyszybowej.

Okna plastikowe, drewniane, aluminiowe czy drewniano – aluminiowe?
Najpopularniejsze są okna plastikowe: nie wymagające konserwacji i są przystępne cenowo. Produkowane są w zróżnicowanych profilach, o dużej rozpiętości współczynnika Uw, różnej grubości profili, możliwości zastosowania pakietów szybowych, możliwości statycznych i kształtów skrzydła.
Cenione za naturalność i styl okna drewniane znajdują wielu zwolenników pomimo wysokiej ceny. Okna z drewna mają: bardzo dobry współczynnik izolacji cieplnej, dobre parametry dla okien wielkogabarytowych i nieograniczone warianty kolorystyczne. Drewniane okna zawsze wyglądają stylowo. Uznanie znajdują okna drewniane, w których pomimo koloru widać rysunek drewna na ramie i skrzydle okna. Okna drewniane wymagają konserwacji, w zależności od producenta, średnio co 5- 10 lat.
Okna aluminiowe są lekkie, bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Pod względem izolacyjności cieplnej nie są gorsze niż okna drewniane. Sprawdzają się przy oknach wielkogabarytowych i dużych przeszkleniach. Mogą być w kolorze aluminium – anodowe, malowane na dowolny kolor RAL, w okleinach drewnopodobnych lub ze strukturą drewna. Za nieograniczone możliwości pod względem stabilności, kolorystyki i funkcjonalności aluminium, trzeba zapłacić więcej.
Okna drewniano – aluminiowe to okna drewniane z osłoną aluminiową od strony zewnętrznej. Zewnętrzna osłona ramy i skrzydła okna wykonana z aluminium. Zabezpiecza ona drewno przed czynnikami atmosferycznymi: deszcz, śnieg, słońce, wiatr. Rozwiązanie to przedłuża trwałość pięknych okien z drewna i jednocześnie zwalnia z zniechęcającej konserwacji drewna od zewnątrz. Dodatkowa komora, która powstaje między nakładką aluminiową a drewnem podnosi także izolacyjność okien.
Ciepłe okna drewniano – aluminiowe pozwalają cieszyć się od wewnątrz naturą drewna i są gwarancją trwałości. Niestety są najdroższe.

Budowa okna – profile okienne.
Profile okien plastikowych mają budowę komorową. Im więcej komór tym okno cieplejsze. Ważna jest także głębokość profilu, zastosowane uszczelki i wzmocnienia ( najczęściej stalowe) wewnątrz profilu. Na rynku jest bardzo duży wybór profili okiennych z PVC.
Okna drewniane produkowane są z klejonki warstwowej (3 lub 4 warstw ułożonych naprzemiennie) lub z litego drewna.
Okienne profile aluminiowe mają budowę trzy- lub czterokomorową z przekładkami izolacyjnymi wewnątrz profilu. Duża stabilność okien aluminiowych pozwala na produkcję dużych okien z ciepłymi pakietami szybowymi. Coraz bardziej nowatorskie rozwiązania w stolarce aluminiowej pozwalają na szeroką ofertę okien aluminiowych dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Ważne aspekty – kolor i cena.
Co do kolorów to obecnie najmodniejsze są okna w kolorze antracytowym. Następnie okna w kolorze szarym, odcienie dębu, orzecha i oczywiście okna białe. Okna w kolorze dwustronnym są droższe o około 40% od okien białych.
Najdroższe są okna drewniano – aluminiowe i drewniane. Okna aluminiowe są droższe niż okna z PVC. Wśród okien plastikowych jest duża rozbieżność cenowa w zależności od zastosowanego profilu okiennego. Należy pamiętać o tym, aby okna oprócz odpowiedniej ceny i koloru miały także parametry dostosowane do potrzeb i komponujące się do całości budynku. Okna to wybierany na lata istotny element domu lub mieszkania.