Ciepły montaż okien

Trójwarstwowy montaż okien

Ta metoda montażu okien pozwala szczelniej zamontować okna niż tradycyjna metoda na pianę montażową. Trójwarstwowy montaż okien to uniwersalny sposób uszczelniania miejsc styku ramy okiennej z murem budynku.
Montaż trójwarstwowy polega na osadzeniu, zakotwiczeniu okna w otworze okiennym i założeniu trzech warstw izolacji:
– piany poliuretanowej- warstwa środkowa,
która stanowi izolację termiczną i akustyczną,
– taśmy paroprzepuszczalnej – warstwa zewnętrzna,
chroni przed wiatrem, deszczem, promieniami UV
– taśmy paroizolacyjnej (paroszczelnej) – warstwa wewnętrzna
, chroni przed utratą ciepła od wewnątrz

Z uwagi na wymaganą energooszczędność budynków, a przede wszystkim na rosnące koszty ogrzewania pomieszczeń, trójwarstwowy montaż okien jest bardzo wskazany. Trójwarstwowa metoda montażu dobrze chroni przed stratą ciepła zgodnie z zasadą “szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”.
Oczywiście jak każdy montaż powinien być wykonany fachowo, starannie i dokładnie. Równie fachowo powinny być zamontowane parapety okienne, te zewnętrzne i te wewnętrzne. Nawet energooszczędne okno źle zamontowane nie zagwarantuje ciepła w budynku mieszkalnym.

Przy zakupie okien w naszej firmie gwarantujemy Państwu rzetelny i fachowy trójwarstwowy montaż okien.

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien na konsolach

Trójwarstwowy montaż okien ( zwany także ciepłym) w strefie docieplenia na konsolach wykonuje się, aby wyeliminować straty ciepła.  W tym celu stosuje się system konsoli kątowych, nośnych mocowanych do muru wokół okna.
Pojedyncza konsola składa się z płaskownika w kształcie litery L przykręcanego do muru oraz ze śruby o regulowanej wysokości z kątownikiem lub płaskownikiem, na których opiera się okno. Ważnym elementem jest dobór odpowiednich kołków do montażu konsol.  Dokładny rozstaw wsporników musi być obliczony dla każdego okna indywidualnie, ponieważ nośność konstrukcji powinna odpowiadać ciężarowi i grubości profilu okiennego. Konsole to elementy umożliwiające osadzenie okna na optymalnej głębokości w izolacji termicznej oraz zapewniające możliwość regulacji stolarki pod kątem uzyskania pionów i poziomów. Ich wykorzystanie eliminuje konieczność zastosowania dodatkowych, konstrukcji wspornikowych. Wysunięcie okna na właściwą odległość zapewnia szczelność całości i prawidłowe ustawienie okna. Po zamontowaniu okna do konsoli, od wewnątrz budynku przyklejana jest folia paroizolacyjnaSzczelina dylatacyjna pomiędzy murem a oknem wypełniana jest pianą poliuretanową, dzięki czemu możliwe jest wykonanie kompletnych uszczelnień i usztywnień. Następnie od zewnątrz montowane są specjalne ramki styropianowe, które przyklejane są do muru za pomocą kleju PU. Na koniec od zewnątrz zakładana jest  folia wodoodporna – paroprzepuszczalna, która osłania także kształtki styropianowe. Montujemy na konsolach marki Knelsen.
Jest to bardzo energooszczędna metoda montażu okien w budynku mieszkalnym.
Montaż okien na konsolach jest droższy od montażu tradycyjnego, ale w bardzo dużym stopniu zmniejsza utratę ciepła z pomieszczeń. Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Energooszczędne mają współczynnik  poniżej 0,9 W/m²K a nawet do 0,73 W/m²K . Profile mają ciepłe wkładki, szyby zespolone, najczęściej potrójne, wypełnione argonem lub kryptonem, a do tego ciepłe ramki międzyszybowe. Jeśli takie okna zostaną zamontowane w sposób tradycyjny w miejscu styku okna z murem pojawi się mostek termiczny, który zniweczy całą inwestycję.
Ze względu jednak na znaczący koszt takiego montażu ( koszt materiałów i pracy) jest to metoda rzadziej stosowana przy montażu okien. Ze względu na rosnące koszty ogrzewania budynków, szczególnie nowych budynków warta przeanalizowania i zastosowania. Metoda ta pozwala dużo bardziej szczelnie montować okna niż metoda montażu trójwarstwowego.
Dlatego dobre ciepłe okna warto zamontować w najlepszy sposób.