Wykonujemy i montujemy okna i drzwi * Nasze produkty są solidne, ładne i przystępne cenowo

TEL: +48605997221

Parametry cieplne drzwi wejściowych

Parametry cieplne drzwi wejściowych

bardzo ciepłe drewniane drzwi Porty do budynku
Blog

Parametry cieplne drzwi wejściowych

Budownictwo energooszczędne, które zdominowało rynek stawia także na dobre parametry cieplne drzwi. Energooszczędne drzwi w połączeniu z ciepłymi oknami, dobrą izolacją fundamentów, ścian i dachu zapewniają ciepło budynku.
Ciepłe drzwi to…

Ciepłe drzwi to grube drzwi, a im grubsze skrzydło i ościeżnica tym więcej materiału izolującego w środku. Ważne aby właściwości termoizolacyjne dotyczyły równocześnie: skrzydła, ościeżnicy, przeszkleń oraz progów zastosowanych w drzwiach wejściowych. Wówczas mamy pewność izolacyjności drzwi. O ile skrzydła drzwiowe są coraz grubsze i cieplejsze o tyle ościeżnice i progi z przegrodą termiczną ze względu na koszty niekiedy są eliminowane. Futryna i próg do drzwi wejściowych powinny mieć wypełnienie termoizolacyjne lub chociaż przekładkę termiczną. Standardem w drzwiach wejściowych są uszczelki stosowane na całym obwodzie, czasami stosowane są także podwójne uszczelki. Na parametry cieplne drzwi wpływa także wielkość i ilość przeszkleń oraz zastosowany w drzwiach pakiet szybowy. Drzwi pełne zawsze mają lepszy współczynnik przenikania ciepła niż drzwi przeszklone, odwrotnie niż przy oknach.
Drzwi z drewna mają bardzo dobrą izolacyjność, jeśli mają grube skrzydło i szerszą ościeżnicę (szczególnie te o grubości skrzydła 88 mm). Inną warstwę ocieplenia będzie miało skrzydło drzwiowe o grubości skrzydła 54 cm, 68 mm a inną 88 mm. Choć drzwi z drewna są ciepłe to grubość skrzydła i zastosowanego w nim materiału izolacyjnego ma duże znaczenie. Najcieplejsze drzwi z drewna mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,57 – 0,8 W/m²K.
Na zdjęciu powyżej przykład ciepłych drzwi z drewna Porta Eco Polar Passive, wykonanych z klejonki dębowej.
Drzwi z aluminium mają coraz lepsze parametry, poniżej 1,0 W/m²K (zależnie od wybranego profilu aluminiowego). Nowością są aluminiowe drzwi wejściowe KMT Exclussive produkowane na bazie profili Aluprof, uzyskujące U od 0,6 W/m²K.
Bardzo dobre parametry cieplne osiągają drzwi kompozytowe, łączące w produkcji drzwi różne materiały. Drzwi kompozytowe do domów pasywnych mają współczynnik Ud już od 0,60 W/m²K.
Drzwi stalowe trudno jest dobrze ocieplić . Tutaj współczynnik przenikania ciepła jest dość rozbieżny wynosi około 1,0 – 1,3 W/m²K. Nowością są drzwi stalowe, gdzie skrzydło ma grubość 90 mm w komplecie z ościeżnicą z przegrodą termiczną daje współczynnik przenikania ciepła 0,78 W/m²K
Istotnym elementem izolacyjności jest sposób i jakość montażu drzwi.
O tym w następnym wpisie.