Budownictwo energooszczędne, które zdominowało rynek stawia także na dobre parametry cieplne drzwi. Energooszczędne drzwi w połączeniu z ciepłymi oknami, dobrą izolacją fundamentów, ścian i dachu zapewniają ciepło budynku.
Ciepłe drzwi to…
Ciepłe drzwi to grube drzwi, a im grubsze skrzydło i ościeżnica tym więcej materiału izolującego w środku. Ważne aby właściwości termoizolacyjne dotyczyły równocześnie: skrzydła, ościeżnicy, przeszkleń oraz progów zastosowanych w drzwiach wejściowych. Wówczas mamy pewność izolacyjności drzwi. O ile skrzydła drzwiowe są coraz grubsze i cieplejsze o tyle ościeżnice i progi z przegrodą termiczną ze względu na koszty niekiedy są eliminowane. Futryna i próg do drzwi wejściowych powinny mieć wypełnienie termoizolacyjne lub chociaż przekładkę termiczną. Standardem w drzwiach wejściowych są uszczelki stosowane na całym obwodzie, czasami stosowane są także podwójne uszczelki. Na parametry cieplne drzwi wpływa także wielkość i ilość przeszkleń oraz zastosowany w drzwiach pakiet szybowy. Drzwi pełne zawsze mają lepszy współczynnik przenikania ciepła niż drzwi przeszklone, odwrotnie niż przy oknach.
Drzwi z drewna mają bardzo dobrą izolacyjność, jeśli mają grube skrzydło i szerszą ościeżnicę (szczególnie te o grubości skrzydła 88 mm). Inną warstwę ocieplenia będzie miało skrzydło drzwiowe o grubości skrzydła 54 cm, 68 mm a inną 88 mm. Choć drzwi z drewna są ciepłe to grubość skrzydła i zastosowanego w nim materiału izolacyjnego ma duże znaczenie. Najcieplejsze drzwi z drewna mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,57 – 0,8 W/m²K.
Na zdjęciu powyżej przykład ciepłych drzwi z drewna Porta Eco Polar Passive, wykonanych z klejonki dębowej.
Drzwi z aluminium mają coraz lepsze parametry, poniżej 1,0 W/m²K (zależnie od wybranego profilu aluminiowego). Nowością są aluminiowe drzwi wejściowe KMT Exclussive produkowane na bazie profili Aluprof, uzyskujące U od 0,6 W/m²K.
Bardzo dobre parametry cieplne osiągają drzwi kompozytowe, łączące w produkcji drzwi różne materiały. Drzwi kompozytowe do domów pasywnych mają współczynnik Ud już od 0,60 W/m²K.
Drzwi stalowe trudno jest dobrze ocieplić . Tutaj współczynnik przenikania ciepła jest dość rozbieżny wynosi około 1,0 – 1,3 W/m²K. Nowością są drzwi stalowe, gdzie skrzydło ma grubość 90 mm w komplecie z ościeżnicą z przegrodą termiczną daje współczynnik przenikania ciepła 0,78 W/m²K
Istotnym elementem izolacyjności jest sposób i jakość montażu drzwi.
O tym w następnym wpisie.