Nowoczesne okna drewniane mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną o czym świadczy współczynnik przenikania ciepła. To doskonały produkt do domów energooszczędnych i pasywnych.
Profile drewniane powstają w wyniku klejenia trzech, a przy oknach pasywnych czterech warstw drewna i naprzemiennym układzie słojów, co zabezpiecza okna przed wypaczeniami i wilgocią. Dodatkowo taki proces umożliwia usunięcie naturalnych wad drewna takich jak sęki.
Drewno jest materiałem łatwym do formowania co ułatwia wykonanie okien o nietypowych kształtach i wymiarach (okna łukowe, okrągłe, w kształcie elipsy, ozdobne szprosy, frezy na ramach i skrzydłach).
Stosowana grubość ramy okiennej to 68 mm oraz 78 mm i 92 mm do okien energooszczędnych.
Możliwość zastosowania różnorodnych pakietów szybowych np. do profilu okna 92mm stosowany jest pakiet szyb 50 mm.
Niska rozszerzalność drewna i nowoczesna technologia łączenia elementów ram i skrzydeł gwarantuje statykę okien nawet przy dużych wymiarach.
Okna drewniane mogą być dużych rozmiarów a jedynym ograniczeniem jest nośność okuć.
Obecne lakiery i farby używane do produkcji okien, nakładane czterowarstwowo, chronią okna i zapewniają im ładny wygląd na wiele lat.
Stosowanie okapników na ramę i skrzydło chroni okno przed opadami i wilgocią.
Okna drewniane mają wysoką izolacyjność akustyczną. Montowane w oknach z drewna szerokie pakiety szybowe i dodatkowe uszczelki korzystnie wpływają na ochronę przed hałasem.
Dodatkowym elementem wyposażenia okien drewnianych jest aluminiowa okładzina na zewnętrznej stronie okna. Wydłuża ona trwałość okna i pozwala na nowoczesne aranżacje.
Wada, która może być zaletą:
Okna drewniane po latach trzeba konserwować, ale dzięki temu można wielokrotnie przemalować, dostosowując do zmiany wystroju wnętrza czy też zmiany elewacji.
Niewielkie uszkodzenia i zarysowania na ramie czy skrzydle łatwo jest naprawić.
To produkt niemal w 100% ekologiczny.
Okna drewniane doskonale komponują się w kamienicach, budynkach zabytkowych, kościołach gdzie konieczne jest dopasowanie do całości budowli, a jednocześnie podnoszą walory nowoczesnych obiektów.